Skip to Content Information Center
Lexmark MS517

Kağıt özellikleri

Aşağıdaki kağıt özellikleri yazdırma kalitesini ve güvenilirliğini etkiler. Yeni kağıt stokunu değerlendirirken bu özellikleri dikkate alın.

Ağırlık

Yazıcı tepsileri en fazla 120‑g/m2 (32‑lb) ağırlığında uzun grenli bond kağıdı otomatik olarak besleyebilir. Çok amaçlı besleyici en fazla 163‑g/m2 (43‑lb) ağırlığında uzun grenli bond kağıdı otomatik olarak besleyebilir. Ağırlığı 60  g/m2'nin (16  lb) altındaki kağıtlar doğru beslenmek için yeterince sert olmayabilir ve sıkışmalara neden olabilir. En iyi performans için, 75‑g/m2 (20‑lb) bond grenli kağıt kullanın. 182  x  257  mm'den (7.2  x  10.1  inç) daha küçük kağıtlar için, 90  g/m2 (24  lb) veya daha ağır kağıtlar öneririz.

Not:  İki taraflı yazdırma yalnızca 60–90 g/m2 (16–24‑lb) bond kağıt tarafından desteklenir.

Kıvrılma

Kıvrılma kağıdın kenarlarından bükülme eğilimidir. Aşırı kıvrılma besleme sorunlarına yol açabilir. Kağıt aşırı sıcaklığa maruz kaldığı yazıcıdan geçtikten sonra da oluşabilir. Kağıdın sıcak, nemli, soğuk veya kuru ortamlarda açıkta saklanması yazdırmadan önce kağıdın kıvrılmasına katkıda bulunabilir ve besleme sorunlarına yol açabilir.

Düzgünlük

Kağıdın düzgünlüğü yazdırma kalitesini etkiler. Kağıt çok pürüzlüyse, toner kağıtta doğru ısınamayabilir. Kağıt çok düzgünse, kağıt besleme veya yazdırma kalitesi sorunlarına neden olabilir. Daima 100 ve 300 Sheffield noktası aralığındaki kağıtları kullanın, ancak en iyi yazdırma kalitesi sonuçları 150 ve 250 Sheffield noktası arasında elde edilir.

Nem İçeriği

Nem içeriği hem yazdırma kalitesini hem yazıcının kağıdı doğru besleme yeteneğini etkiler. Kağıdı kullanma zamanı gelene kadar orijinal ambalajında tutun. Bu, kağıdın performansını düşürebilecek nem değişikliklerine maruz kalmasını sınırlar.

Kağıdı yazdırmadan önceki 24-48 saat içinde orijinal ambalajıyla yazıcıyla aynı ortamda saklayın. Kağıdı sakladığınız veya depoladığınız ortam yazıcının bulunduğu ortamdan çok farklıysa, bu bekletme süresini birkaç güne çıkarın. Kalın kağıtlar için daha uzun bir hazırlama süresi gerekebilir.

Gren yönü

Gren kağıt liflerinin bir kağıt yaprağı yönündeki hizalanmasını belirtir. Gren, ya kağıt uzunluğu yönünde uzun grenli ya da kağıt genişliği yönünde kısa grenli olur.

60–90‑g/m2 (16–24‑lb) ağırlığında bond kağıtlar için, uzun gren önerilir.

Lif İçeriği

Çoğu yüksek‑kaliteli fotokopi kağıdı % 100 kimyasal olarak işlenmiş odun hamurundan yapılır. Bu içerik kağıda yüksek bir kararlılık sağlar ve bu sayede daha az besleme sorunu oluşur ve daha yüksek bir yazdırma kalitesi elde edilir. Pamuk gibi elyaf içeren kağıtlar, kağıt kullanımını olumsuz etkileyen özelliklere sahiptir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?
Top