Skip to Content Information Center
Lexmark CX725

Lexmark CX725

Używanie papieru makulaturowego i innych papierów biurowych

Firma Lexmark zwraca uwagę na problemy środowiska naturalnego, dlatego popiera wykorzystywanie papieru makulaturowego, przeznaczonego do drukarek laserowych (elektrofotograficznych).

Mimo że nie można zagwarantować zgodności wszystkich rodzajów papieru makulaturowego, firma Lexmark stale testuje dostępne na rynku papiery kserograficzne w różnych formatach. Testy są przeprowadzane z zachowaniem odpowiednich procedur i warunków. Do wielu czynników uwzględnianych pojedynczo i w całości należą m.in.:

  • Ilość odpadów po użytku (firma Lexmark testuje do 100% takich odpadów).
  • Temperatura i wilgotność powietrza (w pomieszczeniach testowych symulowane są warunki klimatyczne wszystkich regionów świata).
  • Zawartość wilgoci (papiery biznesowe powinny charakteryzować się niską wilgotnością: ok. 4-5%.)
  • Odporność na zginanie i odpowiednia sztywność zapewniają optymalny sposób podawania papieru.
  • Grubość (wpływa na liczbę arkuszy, które można włożyć do zasobnika).
  • Szorstkość powierzchni (mierzona w jednostkach Sheffield, wpływa na wyrazistość wydruku i stopień przylegania toneru do papieru).
  • Współczynnik tarcia powierzchni (decyduje o tym na ile łatwo jest rozdzielić poszczególne arkusze).
  • Ziarnistość i struktura (wpływa na zwijanie się papieru, co z kolei decyduje o jego właściwościach mechanicznych w drukarce).
  • Jasność i faktura (wygląd oraz wrażenia dotykowe).

Papier makulaturowy jest obecnie lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. Tym niemniej ilość składników wtórnie przetworzonych wpływa na poziom kontroli substancji obcych. Papier makulaturowy, choć umożliwia drukowanie w sposób bezpieczny dla środowiska, nie jest idealny. Uzyskanie energii niezbędnej do usunięcia atramentu i dodatków, takich jak barwniki i substancje spajające, często wiąże się z większą emisją dwutlenku węgla niż w przypadku produkcji papieru zwykłego. Papier makulaturowy zapewnia jednak lepsze ogólne możliwości zarządzania surowcami.

Firma Lexmark dba o odpowiedzialne wykorzystywanie papieru, analizując cykl eksploatacji swoich produktów. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o wpływie drukarek na środowisko, firma zleciła przeprowadzenie analiz cykli eksploatacji. Okazało się, że papier jest głównym czynnikiem emisji gazów cieplarnianych (do 80%) w całym cyklu eksploatacji urządzenia (od projektowania po koniec użytkowania). Jest to spowodowane energochłonnymi procesami jego produkcji.

W związku z tym firma Lexmark chce przekazywać klientom i partnerom informacje dotyczące ograniczania negatywnego wpływu papieru na środowisko naturalne. Jednym ze sposobów jest korzystanie z papieru makulaturowego. Można również wyeliminować przypadki nadmiernego lub zbędnego korzystania z papieru. Firma Lexmark posiada odpowiednie środki ułatwiające klientom ograniczanie ilości odpadów związanych z drukowaniem i kopiowaniem. Dodatkowo zachęcamy do kupowania papieru od dostawców, którzy potwierdzają swoje zaangażowanie w racjonalną gospodarkę leśną.

Firma Lexmark nie zaleca korzystania z oferty konkretnych dostawców, choć prowadzona jest lista produktów przeznaczonych do zastosowań specjalnych. Wpływ drukowania na środowisko można jednak ograniczyć, przestrzegając następujących wytycznych dotyczących wyboru papieru:

  1. Ograniczenie zużycia papieru.

  2. Staranne dobieranie włókien drzewnych na podstawie ich pochodzenia. Kupowanie produktów u dostawców dysponujących certyfikatami Forestry Stewardship Council (FSC) lub Program for the Endorsement of Forest Certification (PEFC). Certyfikaty te gwarantują stosowanie przez producenta ścieru drzewnego, pochodzącego z lasów zarządzanych przez organizacje stosujące bezpieczne dla środowiska i społeczeństwa procedury zarządzania zasobami leśnymi i ich odtwarzania.

  3. Wybór najwłaściwszego rodzaju papieru, zależnie od zastosowań: zwykły 75 lub 80  g/m2, o niższej gramaturze lub makulaturowy.

Przykłady zastosowania niewłaściwego papieru

Wyniki testów wskazują, że następujące rodzaje papieru nie powinny być stosowane w drukarkach laserowych:

  • Papier przetwarzany chemicznie, służący do kopiowania bez użycia kalki, zwany również papierem bezkalkowym
  • Papier z nadrukiem zawierającym substancje mogące zanieczyścić drukarkę
  • Papier z nadrukiem nieodpornym na wysoką temperaturę panującą w nagrzewnicy drukarki
  • Papier z nadrukiem wymagającym kalibracji (precyzyjnego usytuowania nadruku na stronie) dokładniejszej niż ± 2,3 mm (± 0,9  cala) , np. formularze stosowane w optycznym rozpoznawaniu znaków (OCR). Aby właściwie drukować na takich formularzach, w niektórych przypadkach można dokonać kalibracji za pomocą aplikacji.
  • Papier powlekany (papier dokumentowy podatny na wycieranie), papier syntetyczny, papier termiczny
  • Papier o nierównych krawędziach, szorstki, o powierzchni z wyraźną fakturą lub papier marszczony
  • Papier makulaturowy, który nie spełnia normy EN12281:2002 (testowany w Europie)
  • Papier o gramaturze mniejszej niż 60  g/m2 (16  lb)
  • Formularze lub dokumenty wieloczęściowe

Więcej informacji o zrównoważonej ochronie środowiska można znaleźć w witrynie internetowej pod adresem www.lexmark.com.

Czy ten artykuł był pomocny?
Top