Skip to Content Information Center
Lexmark MS431

Kağıt özellikleri

Aşağıdaki kağıt özellikleri yazdırma kalitesini ve güvenilirliğini etkiler. Yazdırmadan önce aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun.

Ağırlık

Standart tepsi, 60-120  g/m2 (16-32 lb) uzun grenli kağıt ağırlıklarında kağıt besleyebilir. Ağırlığı 60  g/m2'nin (16  lb) altındaki kağıtlar doğru beslenmek için yeterince sert olmayabilir ve sıkışmalara neden olabilir.

Kıvrılma

Kıvrılma kağıdın kenarlarından bükülme eğilimidir. Aşırı kıvrılma besleme sorunlarına yol açabilir. Kağıt aşırı sıcaklığa maruz kaldığı yazıcıdan geçtikten sonra da oluşabilir. Kağıdın sıcak, nemli, soğuk veya kuru ortamlarda açıkta saklanması yazdırmadan önce kağıdın kıvrılmasına neden olabilir ve besleme sorunlarına yol açabilir.

Düzgünlük

Kağıdın düzgünlüğü yazdırma kalitesini etkiler. Kağıt çok kabaysa, ısıtıcı doğru ısıtamayabilir. Kağıt çok düzgünse, kağıt besleme veya yazdırma kalitesi sorunlarına neden olabilir. 50 Sheffield puanına sahip kağıtların kullanılmasını öneririz.

Nem içeriği

Nem içeriği hem yazdırma kalitesini hem de yazıcının kağıdı doğru besleme yeteneğini etkiler. Kağıdı kullanana kadar orijinal ambalajında tutun. Kağıdın nem değişikliklerine maruz kalması kağıdın performansını düşürebilir.

Kağıdı yazdırmadan önceki 24-48 saat içinde yazıcıyla aynı ortamda orijinal ambalajında saklayarak hazırlayın. Kağıdı sakladığınız veya depoladığınız ortam yazıcının bulunduğu ortamdan çok farklıysa, bu bekletme süresini birkaç güne çıkarın. Kalın kağıtlar için daha uzun bir hazırlama süresi gerekebilir.

Gren yönü

Gren, kağıt liflerinin bir kağıt yaprağı üzerindeki hizalanmasını belirtir. Gren, ya kağıt uzunluğu yönünde uzun grenli ya da kağıt genişliği yönünde kısa grenli olur.

60-120  g/m2 (16-32 lb) ağırlığındaki kağıtlar için uzun grenli kağıt önerilir.

Lif içeriği

Çoğu yüksek kaliteli fotokopi kağıdı %100 kimyasal olarak işlenmiş odun hamurundan yapılır. Bu içerik kağıda yüksek bir kararlılık sağlar ve bu sayede daha az besleme sorunu oluşur ve daha yüksek bir yazdırma kalitesi elde edilir. Pamuk gibi elyaf içeren kağıtlar, kağıt kullanımını olumsuz etkileyen özelliklere sahiptir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?
Top