Skip to Content Information Center
Lexmark CX331

Lexmark CX331

Charakterystyka papieru

Przedstawiona poniżej charakterystyka papieru ma wpływ na jakość wydruku i niezawodność drukowania. Przed wydrukiem należy uwzględnić następujące czynniki:

Gramatura

Zasobniki drukarki mogą podawać papier o gramaturze od 60 do 162 g/m2 z włóknami wzdłuż strony. Papier o gramaturze mniejszej niż 60 g/m2 może nie być wystarczająco sztywny, co może skutkować problemami z podawaniem i powodować zacięcia.

Zwijanie

Zwijanie to tendencja papieru do zakrzywiania się na brzegach. Nadmierne zwijanie się może spowodować problemy z podawaniem papieru. Papier może zwijać się po przejściu przez drukarkę, gdzie wystawiony jest na działanie wysokiej temperatury. Trzymanie rozpakowanego papieru w warunkach o dużej wilgotności lub bardzo suchych, w wysokiej lub niskiej temperaturze może przyczynić się do zawinięcia brzegów przed drukowaniem i spowodować problemy z podawaniem.

Gładkość

Gładkość papieru ma bezpośredni wpływ na jakość wydruku. Jeśli papier jest zbyt szorstki, toner nie zostanie prawidłowo wtopiony w arkusz. Zbyt gładki papier może spowodować problemy z podawaniem lub jakością wydruku. Zalecamy korzystanie z papieru z 50 punktami Sheffielda.

Zawartość wilgoci

Ilość wilgoci zawartej w papierze ma wpływ zarówno na jakość wydruków, jak i zdolność do prawidłowego podawania papieru przez drukarkę. Do chwili użycia papier należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Narażenie papieru na zmiany wilgotności może niekorzystnie wpływać na jego parametry.

Od 24 do 48 godzin przed drukowaniem papier w oryginalnym opakowaniu należy umieścić w tym samym środowisku, co drukarkę. W przypadku dużej różnicy między warunkami przechowywania lub transportu a warunkami panującymi w otoczeniu drukarki okres ten papieru powinien zostać wydłużony do kilku dni. Również gruby papier może wymagać dłuższego okresu kondycjonowania.

Kierunek ułożenia włókien

Ziarno odnosi się do ułożenia włókien papieru na arkuszu. Kierunek włókien może być wzdłużny, czyli równoległy do długości papieru, lub poprzeczny, czyli równoległy do szerokości papieru.

Dla papieru o gramaturze od 60 do 162 g/m2 jest zalecany układ włókien wzdłuż strony.

Zawartość włókien

Większość papieru kserograficznego wysokiej jakości wykonana jest w 100% z przetworzonej chemicznie papierówki. Taki skład pozwala uzyskać papier o wysokim stopniu stabilności, gwarantującym mniejsze problemy z podawaniem papieru w drukarce i lepszą jakość wydruku. Papier zawierający inne włókna, np. bawełny, może powodować problemy podczas drukowania.

Czy ten artykuł był pomocny?
Top